Erith Yacht Club

The finest sailing water on the tidal Thames

 

History of Club Trophies

Foote Mitchell Trophy

Back to Club Trophies Page

Erith Yacht Club Challenge Cup. Presented by W Foot Mitchell in 1909. His first subs are recorded as paid 30-October-1910 so he must have joined around this time, his wife Hilda joined 15-Feb-1917.

Year
Winner
Boat Name
2008
Guy Bates
Fairtrade
2007
Guy Bates
Fairtrade
2006
John Edmonds
Loucha
2005
Richard Banner
Marlin
2004
R & S Taylor
Bolero
1999
M Kemp
Bewitched
1998
B Elliston
Sniffer
1997
P Agostinho
Bola
1998
M & J Champan
The Act
1995
M Kemp
Bewitched
1994
Sara Taylor
Bolero
1990
B Elliston
Sniffer
1989
R Andrews
Puffin
1988
G & J Scarre
Anduril
1987
B Patterson
Second to None
1986
B Elliston
Sniffer
1984
R Elliston
The Act
1983
A Rosam & G Elliston
Anduril
1982
L George
Sandpiper
1981
B Crickmore
Vesper
1980
B Crickmore
Vesper
1976
B Taylor
Sara
1975
J Herne
Cleaver
1974
J Windon
Parana
1973
P & G Herne
Cleaver
1972
J Windon
Parana
1971
A Caine & W Middleton
Vista
1967
R Glover
Snipe 8306
1966
G Lewin
Snipe 12178 Otter
1965
B Page
Honey Rose
1964
L George
Petawana
1963
J R Morgan
Eve of Harty
1962
A H Beckett
Bonita
1961
A T Gray
Caprice
1960
H Haydon
Valkyrie
1959
D E G Kennard
Kelpie II
1958
I Smith
Tinker
1956
B Smart
Shandy
1954
K Clarke
Puffin
1952
D Wallis
Fortune
1951
R T Watts
Star 98
1950
Miss Molly Lucas
Rosina
1949
S G Tayler & E W Tritton
Amonta
1948
D E G Kennard
Kelpie II
1939
E G Friend
Corrie
1938
W F Kelly
Stormalong
1937
R L Andrews
Candlelight
1934
D J Mathys
Volage
1933
S J Traish
Wave
1932
S J Traish
Wave
1931
L & N Brunton
Active
1930
C Monk & H Cross
Thelma
1928
E D Rickets
Raven
1927
H & A Kennard
Kelpie II
1926
H & A Kennard
Kelpie II
1925
C H Brown
Wave
1924
C H Brown
Wave
1923
E D Rickets
Raven
1922
J Clarke
Thelma
1921
C A Farr
Thelma
1914
C A Farr & G Appleton
Thelma
1913
C A Farr & G Appleton
Thelma
1912
C A Farr & G Appleton
Thelma
1911
H N Lloyd
Carol
1910
J E Taleen
Ideal
1909
Hesselhuhn
Ideal