Thames Trafalgar Race 2017 – Race Results

The race results show how close some of the racing was between yachts – in some cases less than a minute between second and third place. 

Well done everyone and thank you to everyone who put in such hard work to make the race run so well.

Saturday, A Class

Yacht Club PY Corrected Time Position
Name Hours Mins Secs
Apex Haven Ports YC 878 6 6 30 1
Principessa Royal Temple YC 823 6 20 52 2
Brave Haven Ports YC 823 6 21 44 3
Brillig Haven Ports YC 905 6 41 0 4
Blown Away Royal Temple YC 868 6 46 40 5
Avventura Royal Temple YC 944 6 47 6 6
Valencia Erith YC 941 6 48 24 7
C-Harp Erith YC 976 7 33 36 8
Hara Erith YC 914 7 45 10 9
Britt Little Ship Club DNF 10

Saturday, B Class

Yacht Club PY Corrected Time Position
Name Hours Mins Secs
Loadstar Hoo Ness YC 1099 3 59 23 1
Petite Fleur Medway YC 1033 4 14 16 2
Caroline V Geenwich YC 1033 4 15 15 3
Cirrus Geenwich YC 1095 4 15 17 4
Scamp Geenwich YC 1095 4 34 54 5
Lily Geenwich YC 1173 4 37 6 6
Demon of Arun Geenwich YC 1021 4 38 21 7
Marlin Erith YC 1055 4 48 22 8
Greenwitch LSC 1112 4 53 0 9
Wingsong Geenwich YC 1118 5 7 29 10
Lena Geenwich YC 1051 5 28 11 11
Maid Marion Erith YC 1034 6 0 17 12

Sunday, A Class

Yacht Club PY Corrected Time Position
Name Hours Mins Secs
Apex Haven Ports YC 878 1 41 58 1
Brave Haven Ports YC 823 1 46 54 2
Principessa Royal Temple YC 823 1 51 56 3
Blown Away Royal Temple YC 868 1 52 24 4
Brillig Haven Ports YC 905 1 54 53 5
Valencia Erith YC 941 1 56 31 6
Avventura Royal Temple YC 944 2 4 19 7
Hara Erith YC 914 2 12 22 8

Sunday, B Class

Yacht Club PY Corrected Time Position
Name Hours Mins Secs
Loadstar Hoo Ness YC 1099 1 49 49 1
Cirrus Greenwich YC 1095 1 50 0 2
Caroline V Greenwich YC 1033 1 52 39 3
Petite Fleur Medway YC 1033 1 52 58 4
Scamp Greenwich YC 1095 1 59 9 5
Lily Greenwich YC 1173 2 2 43 6
Demon of Arun Greenwich YC 1021 2 4 39 7
Marlin Erith YC 1055 2 6 24 8
Lena Greenwich YC 1051 2 15 36 9
Greenwitch LSC 1112 2 20 37 10
Wingsong Greenwich YC 1118 2 24 3 11
Maid Marion Erith YC 1034 2 40 41 12

Overall Results

 

A Class

1 Apex  (Haven Ports YC)

2 Brave   (Haven Ports YC)
3 Principessa (Royal Temple YC)

Wooden Spoon:  Hara (Erith YC)

 

B Class

1 Lodestar (Hoo Ness YC)            
2 Cirrus  (Greenwich YC)
3 Petite Fleur (Medway YC)

Wooden Spoon: Maid Marion (Erith YC)

 

Line honours Saturday

A Class  Principessa (Royal Temple YC)

B Class  Petite Fleur (Medway YC)

 

Line honours Sunday

A Class Brave (Haven Ports YC)
B Class Caroline V (Greenwich YC)

 

Sir Robin Knox Johnston Trophy (Awarded to the yacht club with the highest placed three finishers)

Haven Ports YC

   
© Erith Yacht Club