racetrain2    Sailing and Racing at EYC

Being based on the finest part of the tidal Thames, we are blessed with a wide open river, little river traffic, and no cluttered shoreline. It allows Erith Yacht Club to provide a wide range of sailing activities for cruisers and dinghies, catering for all abilities.

We organise internal club races for both cruisers and dinghies, as well as race against the other Thames-based clubs in what can be spirited and fun events. These open races usually involve a social event·on the Saturday evening, which is a great way of relaxing and getting to know members of other clubs.

Some members race their cruisers and dinghies at open events away from the club, such as class nationals, Round the Island Race, and the Royal Escape Race.

As well as racing, we organise social sailing. For yachts this includes short cruises to Limehouse or St Kats in central London, and holidays up the East Coast or over to The Netherlands.

The dinghies have the option to sail down river to Greenhithe, usually accompanied by yachts, for a meal and a drink in the pub, or up river for a picnic in Barking Creek. The Friday evening ‘Sundowners’ are run in the summer as an antidote to a week of work, when members sail as the sun sinks in the sky and afterwards relax in the bar with food.

Ultimately, we try to encourage all members to take an active part in the events we organise through this varied programme.

 

The links below are to the Entry Forms for our Open Races to which all are invited - see the races which are marked in RED

Dinghy Open Registration Form

Cruiser Open Registration Form

To find out what events are coming up please look at the Sailing Programme below.

The race times for Dinghy Races are on the Dinghy Sailing page (top left)

Sailing Programme 2013

 

DATE

CRUISERS

DINGHY

H/W

L/W

SOCIAL

           

JAN

         

TUE 1ST B/HOL

   

16:15

22:28

 

SAT 5TH

Annual Xmas

Sail to Greenhithe

06:22

12:44

 

SUN 6TH

   

07:14

13:39

 

SAT 12TH

   

14:06

20:55

 

SUN 13TH

   

14:57

21:42

 

SAT 19TH

   

06:35

12:11

 

SUN 20TH

   

07:26

13:36

 

SAT 26TH

 

BRASS MONKEY 1

13:36

19:58

 

SUN 27TH

   

14:15

20:38

 

FEB

         

SAT 2ND

   

05:19

11:52

 

SUN 3RD

   

06:00

12:26

 

SAT 9TH

 

BRASS MONKEY 2

13:07

19:49

 

SUN 10TH

   

13:59

20:41

 

SAT 16TH

   

05:22

11:46

 

SUN 17TH

   

05:57

12:11

 

SAT 23RD

FROSTBITE RACE

BRASS MONKEY 3

12:25

18:45

SOCIAL EYC

SUN 24TH

FROSTBITE RACE

 

13:12

19:35

 

MAR

         

SAT 2ND

 

BRASS MONKEY 4

16:52

23:17

 

SUN 3RD

   

17:31

23:49

 

SAT 9TH

   

11:59

18:30

 

SUN 10TH

   

12:58

19:31

 

SAT 16TH

   

16:43

22:58

 

SUN 17TH

   

17:13

23:23

 

SAT 23RD

   

10:47

17:05

 

SUN 24TH

   

11:49

18:07

 

FRI 29THB / HOL

   

15:16

21:59

 

SAT 30TH

   

15:54

22:34

 

SUN 31ST

 

PIPER CUP

16:32

23:05

 

APRIL

         

MON 1STB /HOL

   

17:13

23:37

 

FRI 5TH

   

09:06

15:21

 

SAT 6TH

   

10:29

16:47

 

SUN 7TH

   

11:43

18:05

 

FRI 12TH

   

15:10

21:44

 

SAT 13TH

   

15:10

21:44

 

SUN 14TH

   

15:41

22:09

 

FRI19TH

   

07:15

13:00

 

SAT 20TH

   

08:34

14:31

 

SUN 21ST

   

09:56

16:08

 

FRI 26TH

   

14:12

20:57

 

SAT 27TH

   

14:54

21:41

 

SUN 28TH

   

15:36

22:21

 

MAY

         

THUR 2ND

   

06:27

12:39

 

FRI 3RD

 

SUNDOWNER 1

07:38

13:44

 

SAT4TH

   

08:51

15:00

 

SUN 5TH

   

10:04

16:16

 

MON 6TH B /HOL

 

BRUNTON CUP

11:15

17:30

 

TUE 7TH

   

12:12

18:30

 

THUR 9TH

   

13:36

20:04

 

FRI 10TH

   

14:11

20:42

 

SAT 11TH

   

14:42

21:16

 

SUN 12TH

 

 

15:13

21:45

 

TUE 14TH

   

16:16

22:38

 

THUR 16TH

   

17:25

23:36

 

FRI 17TH

   

05:29

11:51

 

SAT 18TH

   

06:48

12:37

 

SUN 19TH

 

 

07:51

13:44

 

TUE 21ST

   

10:14

16:23

 

THUR 23RD

   

12:10

18:35

 

FRI 24TH

 

SUNDOWNER 2

13:00

19:38

 

SAT 25TH

   

13:49

20:35

 

SUN 26TH

 

 

14:35

21:25

 

MON 27TH B/HOL

   

15:21

22:11

 

THUR 30TH

DIAMOND SERIES 1  A CLASS  

05:27

17:41

 

THUR 30TH

FOOTE MITCHELL 1   C  CLASS

 

05:27

17:41

 

FRI 31ST

   

06:23

12:32

 

JUNE

         

SAT 1ST

   

07:24

13:26

 

SUN 2ND

 

 

08:27

14:30

 
THUR 6TH DIAMOND SERIES 2  A CLASS  

12:28

18:45

 

THUR 6TH

FOOTE MITCHELL  2   C CLASS

 

12:28

18:45

 

FRI 7TH

 

SUNDOWNER 3

13:10

19:33

 

SAT 8TH

LIMEHOUSE CRUISE

DINGHY OPEN/ BOSUN OPEN

13:47

20:15

 

SUN 9TH

LIMEHOUSE CRUISE

DINGHY OPEN

14:21

20:53

 

TUE 11TH

   

15:26

21:57

 

THUR 13TH

   

16:32

22:58

 

FRI 14TH

   

17:08

23:29

 

SAT 15TH

LRTT EYC

 

05:40

11:40

 

SUN 16TH

   

06:25

12:21

 

THUR 20TH

DIAMOND  SERIES  3    A CLASS  

10:37

16:51

 

THUR 20TH

FOOTE MITCHELL 3    C CLASS

 

10:37

16:51

 

FRI 21ST

 

SUNDOWNER 4

11:39

18:03

 

SAT 22ND

   

12:37

19:13

 

SUN 23RD

   

13:30

20:18

 

TUE 25TH

   

15:09

22:06

 

THUR 27TH

   

16:42

23:35

 

FRI 28TH

   

05:17

17:28

 

SAT 29TH

SHIVERING SANDS/ GSC

DUKE OF YORK / GYC

06:07

12:18

 

SUN 30TH

NORE RACE BYC

 

06:59

13:00

 

JULY

         

THUR 4TH

DIAMOND  SERIES 4     A CLASS  

10:53

17:03

 

THUR 4TH

FOOTE MITCHELL   4    C CLASS  

10:53

17:03

 

FRI 5TH

 

SUNDOWNER 5

11:54

18:07

 

SAT 6TH

 

SAUNDERS LADY HELM

12:43

19:03

 

SUN 7TH

SAUNDERS TROPHY

 

13:26

19:51

 

TUE 9TH

   

14:40

21:12

 

THUR 11TH

MEDWAY REGATTA

 

15:44

22:22

 

FRI 12TH

MEDWAY REGATTA

 

16:16

22:56

 

SAT 13TH

MEDWAY REGATTA

 

16:50

23:26

 

SUN 14TH

MEDWAY REGATTA

 

17:25

23:54

 

THUR 18TH

DIAMOND SERIES 5  A CLASS  

08:49

14:48

 

THUR 18TH

FOOTE MITCHELL 5  C CLASS

 

08:49

14:48

 

FRI 19TH

 

SUNDOWNER 6

10:03

16:18

 

SAT 20TH

CRUISE TO Q /BOROUGH

 

11:13

17:38

 

SUN 21ST

CRUISE BACK TO ERITH

 

12:18

18:56

 

TUE 23RD

   

14:08

21:08

 

THUR 25TH

   

15:41

22:44

 

FRI 26TH

   

16:23

23:23

 

SAT 27TH

LRTT GSC

 

17:04

23:57

 

SUN 28TH

   

05:41

11:56

 

AUGUST

         

THUR 1ST

DIAMOND SERIES  6   A CLASS

 

08:53

14:56

 

THUR 1ST

FOOTE MITCHELL 6   C CLASS

 

08:53

14:56

 

FRI 2ND

 

SUNDOWNER 7

10:00

16:20

 

SAT 3RD

CRUISE TO Q /BOROUGH

 

11:15

17:30

 

SUN 4TH

CRUISE BACK TO ERITH

 

12:15

18:33

 

TUE 6TH

   

13:44

20:13

 

THUR 8TH

   

14:54

21:34

 

FRI 9TH

   

15:25

22:12

 

SAT 10TH

   

15:56

22:46

 

SUN 11TH

 

BRYAN WAITE CUP

16:28

23:15

 

TUE 13TH

   

05:33

11:46

 

THUR 15TH

   

07:04

13:07

 

FRI 16TH

 

SUNDOWNER 8

08:09

14:13

 

SAT 17TH

THURROCK OPEN W/END

 

09:32

15:54

 

SUN 18TH

THURROCK OPEN W/END

 

10:53

17:21

 

TUE 20TH

   

13:05

20:01

 

THUR 22ND

   

14:38

21:44

 

FRI 23RD

   

15:19

22:25

 

SAT 24TH

WINDMILL CUP CLUB CRUISE

 

15:57

23:00

CRUISE TO M/WAY

SUN 25TH

TONGUE TROPHY

 

16:34

23:27

 

MON 26TH B / HOL

COMMODORES CUP

 

17:11

23:47

CRUISE BACK ERITH

TUE 27TH

   

05:42

11:50

 

THUR 29TH

   

06:59

12:53

 

FRI 30TH

 

SUNDOWNER 9

07:55

13:50

 

SAT 31ST

   

09:09

13:07

 

SEPT

         

SUN 1ST

HANSEN CUP

 

10:33

16:56

 

TUE 3RD

   

12:34

18:56

 

THUR 5TH

   

13:54

20:31

 

FRI 6TH

   

14:27

21:13

 

SAT 7TH

EYC OPEN W/END

EYC OPEN W/END

14:59

21:52

 

SUN 8TH

EYC OPEN W/END/COATES CUP

EYC OPEN W/END

15:31

22:28

 

TUE 10TH

   

16:41

23:20

 

THUR 12TH

   

05:48

12:02

 

FRI 13TH

   

06:37

12:47

 

SAT 14TH

 

 GRAHAM TAYLOR S/H

07:40

13:53

 

SUN 15TH

PERSIL TROPHY LADY HELM

 

09:08

15:41

 

TUE 17TH

   

11:53

18:43

 

THUR 19TH

   

13:35

20:37

 

FRI 20TH

   

14:15

21:20

 

SAT 21ST

GRAVESHAM TROPHY GSC

 

14:52

21:58

 

SUN 22ND

 

CORONATION CUP

15:28

22:28

 

TUE 24TH

   

16:40

23:06

 

THUR 26TH

   

17:53

23:54

 

FRI 27TH

   

06:07

12:13

 

SAT 28TH

LRTT TYC

 

06:55

12:58

 

SUN 29TH

OVENS BUOY RACE

 

08:09

14:33

 

OCTOBER

         

SAT 5TH

LRTTGYC

 

13:55

20:45

 

SUN 6TH

 

LONDON REGATTA (GYC)

14:31

21:26

 

SAT 12TH

   

06:18

12:37

 

SUN 13TH

 

FRATER CUP YOUTH CUP

07:23

13:49

 

SAT 19TH

THAMES TRAFALGAR RACE

 

13:49

20:49

SOCIAL EYC

SUN 20TH

THAMES TRAFALGAR RACE

 

14:25

21:24

 

SAT 26TH

   

18:04

23:55

 

SUN 27TH

   

06:13

12:18

 

NOVEMBER

         

SAT 2ND

   

12:41

19:23

 

SUN 3RD

   

13:23

20:13

 

SAT 9TH

   

05:17

11:48

 

SUN 10TH

   

06:08

12:38

 

SAT 16TH

PRIZE GIVING

PRIZE GIVING

12:46

19:35

 

SUN 17TH

   

13:26

20:14

 

SAT 23RD

   

17:00

23:01

 

SUN 24TH

   

17:39

23:35

 

SAT 30TH

   

11:12

17:41

 

DECEMBER

         

SUN 1ST

   

12:06

18:41

 

SAT 7TH

   

16:58

23:24

 

SUN 8TH

   

05:11

11:56

 

SAT 14TH

   

11:28

18:02

 

SUN 15TH

   

12:21

18:57

 

SAT 21ST

   

16:07

22:16

 

SUN 22ND

   

16:42

22:49

 

SAT 28TH

   

09:11

15:39

 

SUN 29TH

   

10:31

16:57

 
   

EYC Calendar  

Last month October 2017 Next month
S S M T W T F
week 39 1 2 3 4 5 6
week 40 7 8 9 10 11 12 13
week 41 14 15 16 17 18 19 20
week 42 21 22 23 24 25 26 27
week 43 28 29 30 31
   

Upcoming Events at EYC  

   
© Erith Yacht Club